کاربرد تیتانیوم در دندانپزشکی

کاربرد تیتانیوم در دندانپزشکی

تیتانیوم اولین بار در دهه 50 برای اهداف ارتوپدی مورد استفاده قرار گرفت. ارتوپدی شاخه ای از جراحی است که به سیستم اسکلتی عضلانی مربوط می شود.

جراحان ارتوپد از دو روش جراحی و غیرجراحی برای درمان آسیب های سیستم اسکلتی عضلانی، ستون فقرات، آسیب های ورزشی و غیره استفاده می کنند.

در حال حاضر، آلیاژهای تیتانیوم یک اولویت اصلی برای برا متخصصین دندانپزشکی دستگاه های ارتوپدی مانند مفاصل ران، پیچ های استخوانی، مفاصل زانو، قفسه های CSF، مفاصل آرنج و شانه، و صفحات استخوانی و داربست ها هستند.

تیتانیوم به دلیل مقاومت کلی آن در برابر خوردگی بر خلاف آهن فلز انتخابی برای متخصصان ارتوپدی است.

این ماده در بدن انسان بی اثر بوده و در برابر حمله مایعات بدن مقاوم است. علاوه بر این، نشان داده شده است که با تراکم استخوان، استحکام و مدول پایین سازگار است. بنابراین، یک ماده عالی برای رشته ارتوپدی است.

کاربردهای عمده تیتانیوم

ایمپلنت های بدن

ایمپلنت باید به طور دائم در کاربردهای حیاتی که تعمیر و نگهداری یا تعویض سریع آن امکان پذیر نیست نصب شود. از این نظر، هیچ موقعیت پیچیده تر از ایمپلنت بدن انسان وجود ندارد.

در اینجا، اثربخشی و قابلیت اطمینان ایمپلنت‌ها و تجهیزات پزشکی و جراحی از عوامل مهم در نجات جان انسان‌ها و رهایی طولانی‌مدت از رنج و درد است. کاشت یک تاثیر قوی بر ساختار شیمیایی، فیزیولوژیکی و مکانیکی بدن انسان است. هیچ چیز با ایمپلنت فلزی در بافت زنده قابل مقایسه نیست.

بیشتر فلزات موجود در مایعات و بافت های بدن در مجتمع های آلی پایدار قرار دارند. خوردگی فلز کاشته شده توسط مایعات بدن منجر به آزاد شدن یون های فلزی ناخواسته با تداخل احتمالی در فرآیندهای زندگی می شود.

مقاومت در برابر خوردگی به تنهایی برای سرکوب پاسخ بدن به فلزات سمی یا عناصر حساس کننده مانند نیکل کافی نیست و حتی غلظت های بسیار کم ناشی از حداقل خوردگی می تواند اثرات رتروگراد ایجاد کند.

به نظر می رسد تیتانیوم در برابر خوردگی ناشی از مایعات و بافت های بدن مصون است و بنابراین کاملاً زیست سازگار است.

ایمپلنت های دندانی

استفاده از تیتانیوم در دندانپزشکی نیز طی 20 سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. جایگزینی دندان های از دست رفته با پروتزهای ایمپلنت، به طور گسترده ای در دندانپزشکی برای توانبخشی بیماران مبتلا به ادنتوز کامل یا جزئی پذیرفته شده است.

این پیشرفت در توانبخشی دهان و دندان مبتنی بر مفهوم استخوان سازی است. این پدیده بیولوژیکی به عنوان رسوب مستقیم استخوان بر روی سطح ایمپلنت تیتانیوم توصیف می شود.

در حال حاضر، تیتانیوم خالص تجاری (CP) ماده انتخابی برای ایمپلنت های دندانی به دلیل خواص بیولوژیکی و بیومکانیکی عالی آن است.

تجهیزات جراحی تیتانیوم

طیف گسترده ای از تجهیزات جراحی از تیتانیوم ساخته شده اند. یکی از مزایای آن در این زمینه سبک بودن آن است که به کاهش خستگی جراح کمک می کند.

تجهیزات اغلب آنودایز می شوند تا سطحی غیر بازتابنده ایجاد کنند که در عملیات میکروسکوپی مانند جراحی چشم ضروری است.

تجهیزات تیتانیوم را می توان به طور مکرر بدون به خطر انداختن کیفیت لبه یا سطح، مقاومت در برابر خوردگی یا استحکام استریل کرد. تیتانیوم غیر مغناطیسی است، بنابراین هیچ خطری برای آسیب دیدن وسایل الکترونیکی کوچک و حساس کاشته شده وجود ندارد.

ویلچر

ویژگی هایی که تیتانیوم را به انتخاب خوبی برای ایمپلنت ها و سخت افزار تبدیل می کند، آن را به انتخاب خوبی تبدیل می کند، به ویژه به شکل لوله ای برای ویلچر و واکر می سازد.

محصولات لوله ای معمولاً به عنوان اجزای یکپارچه یا جوش داده شده از تیتانیوم خالص تجاری یا آلیاژ Ti-3Al-2.5 V تولید می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.